Design Board Design budov Výstaviště Praha Holešovice

PostHeaderIcon Výstaviště Praha Holešovice

prumyslovy palac prazske vystaviste

Komplex budov na pokraji pražské Stromovky byl vybudován při příležitosti Zemské jubilejní výstavy 1891, později se zde konalo ještě několik podobných velkých výstav a v letech 1918-1948 sloužil Vzorkovým veletrhům. Výstaviště bylo postaveno za neuvěřitelně krátký čas, stačilo na to pouhých deset měsíců. Shon a rychlost byly sice někde zřetelné, ale přesto se nestavělo jen tak ledascos – hlavní výstavní prostor, Průmyslový palác, byl projektován podle tehdy nejmodernějších postupů. Vyzdívaná železná konstrukce byla novinkou starou zhruba rok, která se objevila na Světové výstavě v Paříži roku 1889, i když princip montované železné konstrukce byl starší. Palác slouží dodnes a stále působí velkolepým dojmem. Vstup na výstaviště zůstal v podstatě zachován tak, jak jej zachycují fotky z dob výstavby. Jen stará dřevěná brána byla na čas odstraněna a až na počátku 90. let 20. století, při příležitosti další výstavy, byla postavena nová, kovová.

prumyslovy palac historie

Při této příležitosti byla, dokonce už potřetí, obnovena i proslavená Křižíkova fontána. Její autor, vynikající česky technik, vynálezce a průmyslník František Křižík, ji navrhl jako světelnou fontánu: Proudy vody, tryskající až do výše 25 metrů, byly zároveň osvětlovány barevnými světlomety; moderní doba k nim přidala ještě synchronizovaný zvuk hudby. Ale i bez ní byla fontána divem techniky. Křižík ostatně svými elektrickými obloukovkami osvětlil i část výstaviště. Zato americký tobogan vzal časem za své. Nahradily jej jiné technické atrakce, instalované tu každoročně při matějské pouti. A tak zábava na Výstavišti žije dál...

prumyslovy palac prazske vystaviste

Požár na Výstavišti v roce 2008
Historickou budovu Průmyslového paláce na pražském Výstavišti zachvátil 16. října roku 2008 kolem sedmé hodiny večerní velký požár. Zpočátku oheň dosahoval obrovských rozměrů, plameny a dým byly viditelné zdaleka. Oheň zcela zničil levé křídlo paláce a jeho střecha se zřítila, byly slyšet exploze a plameny šlehaly do výšky desítek metrů. Ohněm zničenou část paláce měl v pronájmu Jan Kočka.

prumyslovy palac prazske vystaviste

Dvě hodiny po vzniku požáru hasiči dostali živel pod kontrolu a oheň se nepřenesl i na pravé a prostřední křídlo. Zasahovaly jednotky profesionálních i dvaceti týmů dobrovolných hasičů. Začátek operace byl pomalejší. Hasičská auta tvořila kolony u vjezdů do Výstaviště, dovnitř se vozy dostávaly postupně. Během zásahu stála další auta před areálem, jakmile některému uvnitř došla voda, vystřídal ho jiný vůz. Na místo navíc přicházelo čím dál víc lidí, kteří požár fotografovali a natáčeli na mobilní telefony. Naštěstí při požáru nikdo nezemřel, pouze dva z hasičů byli lehce popáleni.
Původní informace z místa byly chaotické. Hasiči například měli zprávu, že hoří i park Stromovka, to se ale nepotvrdilo. Ke zmatku na místě přispěly i nefunkční semafory a spadlá trolej pod železničním mostem, která přerušila tramvajovou dopravu. Tu proto nahradily autobusy, kolem půl desáté večer už ale tramvaje obousměrně začaly znovu jezdit. Rozsáhlý požár postihl pražské Výstaviště i v roce 2005, oheň zničil repliku alžbětinského dřevěného divadla Globe. Požár nikoho nezranil, způsobil ale škodu asi 10 milionů korun.

prumyslovy palac prazske vystaviste

Komentáře (0)
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Hosted on MyDreams.cz.